Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

«Προχωρά το Ποδόσφαιρο και το Μπάσκετ αγοριών»

Με το επιβλητικό 0-3, πέρασε από την Πρέβεζα η σχολική ομάδα του 1ου ΕΠΑΛ Κέρκυρας,
για την Β φάση των σχολικών πρωταθλημάτων 2012-2013. Επιβλήθηκε της ομάδας
του ΓΕΛ Φιλιππιάδας, αφού άντεξε στην πίεση του α ημιχρόνου και πήγε με το -0- στα
αποδυτήρια, στο β ημίχρονο η ομάδα της Κέρκυρας ανέβασε την απόδοση της και πέτυχε
τρία τέρματα παίρνοντας ταυτόχρονα το εισιτήριο για την επόμενη φάση (Β2), εκεί που
περιμένει τον νικητή από το ζευγάρι Λευκάδας-Αιτωλοακαρνανίας. Την διαφορά υπερ του
1ου ΕΠΑΛ την έκανε η ψυχραιμία, η υπομονή και από πλευράς τακτικής η σωστή σύνδεση
των «γραμμών» της ομάδας, κύρια του κέντρου, ενώ ο τερματοφύλακας είχε πληρη
συνεργασία με την αμυντική του θωράκιση και το επιθετικό δίδυμο ήταν αποτελεσματικό
στις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν.

1ο ΕΠΑΛ Κέρκυρας: Μακαντάνης Δ, Γαστεράτος Ν, Παπαδόπουλος Χ, Ντόντα Ε, Ταχίρι
Μ, Δαφνής Ι, Κουλούρης Ν, Σάλα Α, Λάμπουρας Γ, Κατέχης Σ, Ανδριώτης Ν, Μπίλλας Γ,
Χρυσικόπουλος Ο, Σαββανής Σ, Μέριανος Ε και Μάζης Α. Συνοδός ο Κώστας Χασκώνης,
καθηγητής το σχολείο.

Και η ομάδα Καλαθοσφαίρισης του 3ου ΓΕΛ Κέρκυρα πέρασε θριαμβευτικά από το κλειστό
της Πρέβεζας, αφού πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με αντίπαλο την αντίστοιχη ομάδα του
2ου ΓΕΛ Πρεβέζης και ο ηλεκτρονικός πίνακας σταμάτησε στο 55-74. Η συνοδός Χάρη
Φλώρα, χρησιμοποίησε όλους τους αθλητές της, διαχειρίστηκε σωστά το έμψυχο υλικό σε
σχέση με την εξέλιξη του αγώνα και περιμένει τώρα τον νικητή του ζευγαριού Λευκάδας
Αιτωλοακαρνανίας για να μάθει τον επόμενο αντίπαλο, που θα είναι και πάλι εκτός έδρας.

Η σύνθεση του 3ου ΓΕΛ: Παυλογιάννης, Πέτας, Τσιριγκάκης, Τσβέτκοβ, Γεωργακόπουλος,
Κουλούρης, Κάντας, Κοσκινάς, Διαβάτης, Τραγγανίδας, Μπόγδος και Τσενεμπής.

Αντίθετα η ομάδα κοριτσιών του 1ου ΓΕΛ δεν τα κατάφερε απέναντι στο 2ο ΓΕΛ Πρεβέζης
και υπέκυψε με τελικό σκορ 56-35. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες να είναι
κοντά στο σκορ (24-23), αλλά στα δυο επόμενα 8λεπτα η τοπική ομάδα βρήκε λύσεις στο
εύκολο καλάθι, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία της Κερκυραϊκής ομάδας, ξέφυγε
στο σκορ για να πάρει τελικά μια εύκολη νίκη που την φέρνει να συμμετέχει στον επόμενο
γύρο. Ο Συνοδός Μικάλεφ Κώστας χρησιμοποίησε τις Μαλτέζου, Καντάρου, Μαρκάτη,
Κουλουρίδη Κατ, Κεφαλλωνίτη, Τζίμα, Κουλουρίδη Β, Τρύφωνα και Καλησπεράτη.

Από την μεριά τους οι υπεύθυνοι της ομάδας Φυσικής αγωγής Κέρκυρας, συνεχάρησαν
τις ομάδες για το αθλητικό ήθος που υπέδειξαν κατά την διάρκεια και των αγώνων και